Sağlık

Yürüyüş Yaparak Dengenizi Artırın!

Denge  duyusu genellikle yaşla birlikte kötüleşmektedir. Tedavi edilmemiş görme bozuklukları, esneklikteki eksiklik gibi bazı medikal durumlarda veya ilaçların etkisi ile daha da kötüleşebilir. Zayıf denge genellikle kafa yaralanmalarına veya sakatlayıcı yaralanmalara yol açan düşmelere neden olur. Özellikle kalça kemiği çatlakları, kişinin bağımsızlığını tehdit etmekle birlikte ciddi komplikasyonlara sebebiyet verebilir. Yürümek, egzersiz yapmak, gerdirme egzersizleri gibi çeşitli aktiviteler özellikle ileri yaştaki bireylerde dengeyi geliştirebilir ve düşmeleri önleyebilir.

Yürüyüş yapmak iyi bir denge sağlamada, alt vücudun dayanıklılığını sağlamaya yardımcı olur. Çoğu insan için güvenli bir şekilde yapılan yürüyüş aerobik aktiviteleriniz için de sayılabilir. Sağlık problemleriniz yürümenize olanak vermiyorsa diğer seçenekler için fizyoterapistiniz veya doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Gündelik yaşamınızda hareketsiz veya çok aktif olsanız da planlanmış güzel bir yürüyüş planı, size negatif bir etkisi olmayacak şekilde fiziksel aktivitenizi geliştirebilmeli. Yürüyüşünüzü planlamada ihtiyacınız olan etkenleri şöyle belirtebiliriz:

Eğer egzersiz alışkanlığınız yoksa, en basit düzeyden başlayın. Eğer  normalde yürürken baston veya yürüteç gibi yardımcı araçlar kullanıyorsanız, yürüyüşünüze çıkarken de bunları unutmayın. Güçlendiğinizi hissettikçe, rahatça ilk hedefinizi gerçekleştirdiğinize inandığınızda, giderek artan bir şekilde daha fazla yürüyün.

Zaten egzersiz yapan biriyseniz, rutininize uygun olacak şekilde başlangıcınızı buradan başlatabilirsiniz. Gittikçe kolay mı geliyor? Süreyi uzatın, daha uzun mesafe gidin, daha zor yolları deneyin. Hedefinizde haftalık en azından 2,5-3 saat yürümek olsun, tabi ki de fazlasını yapmaktan çekinmeyin 🙂

Kaynak: https://www.health.harvard.edu/promotions/harvard-health-publications/better-balance-easy-exercises-to-improve-stability-and-prevent-falls

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
1
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık