Sağlık

Yaşlandığımızda Neden İşitmemizi Kaybederiz?

yaşlılık
Yaşlandığımızda Neden İşitmemizi Kaybederiz?

Yaşa bağlı işitme kaybı nedir?

Yaşa bağlı işitme kaybı (Presbiakuzi) yaş ilerlediğinde ortaya çıkan, özellikle ileri yaşlılıkta karşılaştığımız bir işitme kaybıdır.

Amerika da 65 ve 74 yaş aralığındaki bireylerde yaklaşık her üç kişiden birinde işitme kaybı, 75 yaş ve üzeri bireylerde ise neredeyse yarısında işitme kaybı vardır. İşitmede ki zorluk konuşulanları anlamada, uyarılara cevap vermede, telefonla konuşma sırasında, aile içi veya arkadaşlar ile konuşmalarda kişiye zorluk yaratarak sosyal izolasyon sorununa sebebiyet verir.

Yaşa bağlı işitme kaybı genellikle her iki kulakta benzer şekilde görülür. Kayıp yavaş yavaş ilerler ve yaşa bağlı işitme kaybınız var ise duyma yeteneğinizdeki kaybı fark edemeyebilirsiniz.

Yaşa bağlı işitme kaybının birçok sebebi vardır. Genellikle iç kulaktaki değişimlerden meydana gelir fakat orta kulaktaki veya sinir yollarındaki kompleks değişimlerde sebep olabilir.

Yaşlandığımızda neden işitmemizi kaybederiz?

Yaş ilerlemesiyle birlikte işitmemizi kaybetmemize neden olan birçok faktör vardır. Yaşa bağlı işitme kaybını, gürültüye bağlı oluşan işitme kaybı gibi diğer işitme kayıplarından ayırmak zordur.

Gürültüye bağlı işitme kayıpları yüksek sese veya uzun süreli sese maruziyet sonucu oluşur. Duymayı sağlayan sensör duyu hücreleri bu tarz bir gürültü maruziyetin de zarar görebilir. Bu hücreler bir kez hasarlandığında tekrardan gelişemez ve işitmeniz hasar görür.

Stereocilia: İç kulaktaki sensör duyu hücreleri

Stereocilia: İç kulaktaki sensör duyu hücreleri

Yüksek tansiyon, diyabet gibi yaşlı bireylerde yaygın olan bu durumlar işitme kayıplarına sebep olan yaygın faktörlerdir. Duyu hücrelerine toksik etki gösteren ilaçlar (kemoterapi ilaçları gibi) duyu hücrelerine zarar vererek işitme kayıplarına sebep olabilir.

Nadiren de yaşlılığa bağlı işitme kaybı dış ve orta kulak anomalilerine bağlı olabilir. Timpanik membran veya orta kulak kemikçiklerinin azalmış fonksiyonelliği ses dalgalarını iletme görevini yerine getiremeyeceğinden işitme kaybına neden olur.

Çoğu yaşlı bireyde işitme kaybı hem yaşa bağlı hem de gürültüye bağlı kombinasyonda görülür.

Yaşlılığa bağlı işitme kaybını engelleyebilir miyiz?

koruyucu kulaklık

Koruyucu Kulaklıklar

Günümüzde yaşlılığa bağlı işitme kaybının nasıl engellenebileceğini bilinmiyor. Ancak gürültüye bağlı işitme kaybını kulaklarınızı yüksek şiddetli  ve uzun süreli seslerden uzak tutarak koruyabilirsiniz. Bu yüzden yüksek sesli müzik, ateşli silahlar, iş makineleri gibi hasara yol açabilecek seslerin farkında olmak önemlidir. Şiddetli gürültüden uzak olarak, maruz kalma süresini azaltarak ve kulaklıklar ile kulağınızı  yüksek seslerden koruyarak, yaşlandıkça edindiğiniz işitme kaybının miktarını azaltabilirsiniz.

Kaynak: https://www.nidcd.nih.gov/health/age-related-hearing-loss

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
40
1 Yorum

1 Yorum

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık