Tinnitus

Tinnitus(Çınlama) Nedir ? Sebepleri Nelerdir ?

Tinnitus(Çınlama) Nedir ? Sebepleri Nelerdir ?

Tinnitus(Çınlama) Nedir ? Sebepleri Nelerdir ?

Tinnitus; kulakta gürültü veya zil sesi algısıdır. Yaygın bir sorun olan kulak çınlaması yaklaşık 5 kişiden 1’ini etkilemektedir.

Bir durumun kendisi değildir.Yaşa bağlı işitme kaybı veya dolaşım  sistemi bozukluğu gibi altta yatan bir durumun belirtisidir.Her  ne kadar  rahatsız edici olsa da, kulak çınlaması genellikle ciddi bir şeyin belirtisi değildir. Birçok insanda tinnitus tedavi ile düzelebilir. Altta yatan bir  nedenin tedavisi  yardımcı olabilir. Diğer tedaviler ise gürültüyü azaltarak ya da maskeleyerek tinnitusun daha az fark edilir olmasını sağlamaktadır.

Belirtiler

Tinnitus, işitilen sesinin rahatsız edici duyumunu içerir. Kulak çınlaması semptomları kulaktaki bu tür hayali sesleri içerebilir :

-Çınlama, Uğultu, Tıklama ,Tıslama

Şiddeti duruma göre değişebilir ve bir veya iki kulaktan duyulabilmektedir. Bazı durumlarda, ses o kadar yüksek olabilir ki, gerçek sese konsantre olma ve duyma yeteneğinizi etkileyebilir. Tinnitus her zaman devam edebilmekte ya da geçici olmaktadır.

Soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası tinnitus geliştirirseniz yada kulak çınlaması ile işitme kaybı veya baş dönmesi de oluyorsa en kısa zamanda bir hekime ve odyologa başvurulmalıdır.

Tinnitusun Sebepleri

Bir dizi sağlık durumu tinnitusa neden olmasına rağmen çoğu durumda  kesin bir sebep  bulunamamaktadır.

Tinnitusun Yaygın Sebepleri

Yaşa bağlı işitme kaybı : Bir çok kişi için  işitme genellikle 60 yaş civarından başlayarak kötüleşir. İşitme kaybı kulak çınlamasına neden olabilir. Bu tip işitme kaybı için tıbbi terim presbiakuzidir.

Gürültüye maruz kalmak : Ateşli silahlar gibi yüksek sesler gürültüye bağlı işitme kaybının yaygın kaynaklarıdır. MP3 çalarlar  gibi taşınabilir müzik cihazları da uzun süre yüksek sesle çalınırsa gürültüye bağlı işitme kaybına neden olabilir. Yüksek sesli bir konsere katılmak gibi kısa süreli maruz kalmanın yol açtığı kulak çınlaması genellikle kaybolur; yüksek sese uzun süreli maruz kalmak kalıcı hasara neden olabilmektedir.

Kulak kiri : Kulaktaki kiri tutarak ve bakterilerin üremesini yavaşlatarak kulağı korur. Çok fazla kulak kiri biriktiğinde doğal temizlenme çok zor hale gelir ve  işitme kaybına veya kulak zarının tahriş olmasına neden olur. Bu da kulak çınlamasına neden olabilmektedir.

Otoskleroz: Orta kulaktaki kemiklerin sertleşmesi (işitme duyusunu etkileyebilir ve kulak çınlamasına neden olabilir.)

Tinnitusun Diğer Sebepleri

 Meniere hastalığı: Tinnitus, Meniere hastalığının anormal iç kulak sıvısı basıncının neden olabileceği bir iç kulak bozukluğunun erken bir göstergesi olabilmektedir.

TME bozuklukları: Temporomandibular eklem ile ilgili sorunlar başın her iki yanında kulaklarınızın önünde, alt çene kemiğinin kafatasıyla birleştiği yerde tinnitusa neden olabilmektedir.

Baş veya boyun yaralanmaları : Baş veya boyun travması iç kulağı, işitme sinirlerini veya işitme ile bağlantılı beyin fonksiyonunu etkileyebilir. Bu tür yaralanmalar genellikle sadece bir kulakta tinnitusa neden olmaktadır.

Akustik nöroma: Bu kanserli olmayan (benign) tümör, beyinden iç kulağa giden ve dengeyi ve işitmeyi kontrol eden kranial sinir üzerinde gelişir. Genellikle sadece bir kulakta tinnitus neden olmaktadır.

Bir kan damarı bozukluğu tinnitusa neden olabilir. Bu tip kulak çınlaması pulsatil tinnitus olarak adlandırılır. Nedenleri şunlardır:

Arteroskleroz: Yaş ve kolesterol birikimi ve diğer birikintilerle birlikte, orta ve iç kulağa yakın olan büyük damarlar elastikiyetlerini kaybetmektedir.(her kalp atışı ile hafifçe esnetme veya genişleme yeteneği)  Bu, kan akışının daha güçlü hale gelmesine neden olarak kulağın vuruşları algılamasını kolaylaştırır. Genelde bu  kulak çınlaması her  iki kulakta da duyulabilmektedir.

Baş ve boyun tümörleri: Baş veya boyundaki kan damarlarına baskı yapan bir tümör (vasküler neoplazm) tinnitus ve diğer semptomlara neden olabilmektedir.

Yüksek tansiyon: Hipertansiyon ve stres, alkol ve kafein gibi kan basıncını artıran faktörler tinnitusu daha belirgin hale getirebilmektedir.

Türbülanslı kan akımı :Boyundaki (atardamar) boyun arterinde (karotis arter) veya damarda daralma veya dolaşma (jugular ven), tinnitusa neden olan türbülanslı, düzensiz kan akışına neden olabilmektedir.

Kılcal damarların malformasyonu: Arteriovenöz malformasyon (AVM) denilen bir durum, arterler ve damarlar arasındaki anormal bağlantılar tinnitus ile sonuçlanabilir. Bu tip kulak çınlaması genellikle sadece bir kulakta görülür.

Tinnitusa Neden Olabilecek İlaçlar

Bir dizi ilaç tinnitusa neden olabilir. Genel olarak  bu ilaçların dozu arttıkça daha şiddetli  kulak çınlaması olur. Bu ilaçları kullanmayı bıraktığınızda çoğu zaman istenmeyen sesler kaybolur. Tinnitusa neden olduğu veya kötüleştirdiği bilinen ilaçlar şunlardır:

 • Polimiksin B, eritromisin, vankomisin ve neomisin de dahil olmak üzere antibiyotikler
 • Mechlorethamine ve vincristine dahil olmak üzere kanser ilaçlarıBumetanid, etakrinik asit veya furosemid  (diüretikler)
 • Sıtma veya diğer sağlık koşulları için kullanılan  ilaçlar
 • Bazı antidepresanlar tinnitusu kötüleştirebilir
 • Aspirin nadiren yüksek dozda alınan (genellikle günde 12 veya daha fazla)

Komplikasyonlar

Tinnitus yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Tinnitusa eşlik eden  durumlar ise ;

 • Yorgunluk
 • Stres
 • Uyku sorunları
 • Odaklanmada zorluk
 • Hafıza sorunları
 • Depresyon
 • Anksiyete ve sinirlilik

Bu bağlantılı durumların tedavisi doğrudan tinnitusu etkilemeyebilir, ancak kişinin daha iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır.

Kaynak : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tinnitus/symptoms-causes/syc-20350156

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
151
1 Yorum

1 Yorum

 1. Pingback: Fazla Stres İşitme Kaybına Neden Olabilir! - Odyo Channel - İşitme ve Denge Bilimi Topluluğu

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık