Sağlık

Sigara İçenler Daha Yüksek İşitme Kaybı Riski Taşırlar

Sigara İçenler Daha Fazla İşitme Kaybı Riski Taşırlar

Sigara İçenler Daha Yüksek İşitme Kaybı Riski Taşırlar

Oxford Universitesi tarafından yayınlanan Nikotin & Tütün Araştırmasında 8 yıl boyunca 50.000’den fazla katılımcının  dahil olduğu bir çalışmaya göre  sigara içmek işitme kaybı riskini artırmaktadır.

Araştırmacılar tarafından, bir teknisyen tarafından gerçekleştirilen işitme testini ve her bir katılımcı tarafından tamamlanmış bir yaşam tarzı anketinden elde edilen verileri analiz edilmiştir.

Sigara içme durumunun ,günde içilen sigara sayısının ve sigarayı bırakma süresinin işitme kaybı derecesine etkisi incelenmiştir. Mesleki gürültüye maruz kalma da dahil olmak üzere diğer faktörler dışlandıktan sonra bile araştırmacılar, sigara içenlerin hiç sigara içmeyenlere kıyasla 1.2 ila 1.6 artmış işitme kaybı riskine sahip  olduğu sonucuna ulaşmıştırlar.

Sigara içme ve yüksek frekanslarda meydana gelen işitme kaybı arasındaki ilişki, düşük frekanslarda meydana gelen işitme kaybından daha güçlü iken, sigara tüketimi ile hem yüksek hem de düşük frekanslarda işitme kaybı riskinin arttığı gözlenmiştir. Sigarayı bıraktıktan sonra ise 5 yıl içinde  işitme kaybı riskinin azaldığı özlenmiştir.

Japonya’nın Ulusal  Sağlık ve Tıp Merkezi’nden Dr. Huanhuan Hu ‘Bu sonuçlar, sigaranın işitme kaybı için nedensel bir faktör olduğunu desteklemeye ve işitme kaybının gelişmesini engellemek veya geciktirmek için tütün kontrolüne olan ihtiyacı vurgulamak için güçlü kanıtlar sağlar.’ diyerek çalışmanın büyük bir örneklem büyüklüğü, uzun takip süresi ve işitme kaybının objektif olarak değerlendirilmesiyle, sigara içmenin işitme kaybının bağımsız bir risk faktörü olduğuna dair güçlü kanıtlar sunduğunu belirtmiştir.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180314092317.htm

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık