Sağlık

Seslerin Seçimi: Beyin Neyi Dinleyeceğini Nasıl Bilir ?

beyin, işitme
Seslerin seçimi: Beyin neyi dinleyeceğini nasıl bilir ?

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden ve Londra Üniversitesi’nden Birkbeck’in önderliğindeki bir bilim ekibi, beynin dikkat dağıtıcı seslerden belirli bir ses akışını nasıl seçtiğine dair yeni bir yaklaşım geliştirdi. Yeni bir deneysel yaklaşım kullanarak, non-invazif bir şekilde insan beyninde sürdürülebilir seçici dikkati göstermişlerdir. Neuroscience dergisinde yayınlanan bu çalışmada yaşlanma, hastalık veya beyin travması nedeniyle işitsel dikkat eksikliğini izlemek ve işitme sorunlarını potansiyel olarak düzeltmeyi veya önlemeyi amaçlayan, davranışsal eğitim gibi klinik müdahaleler yaratmak için önemli bir zemin hazırlamaktadır.

“İşitsel seçici dikkatteki eksiklik birçok sebepten meydana gelebilir – beyin sarsıntısı, inme, otizim ve hatta sağlıklı yaşlılıkta. Ayrıca, sosyal izalasyon, depresyoni bilişsel disfonksiyon ve düşük işgücü katılımıyla da bağlantılıdır” diyen Profesör Lori Holt(2017), beynin neyi dinlemek için nasıl seçim yapmasına bir bakış açısı getirmiştir.

Beynin farklı akustik frekans aralıklarında önemli bilgilerin dinlenebileceğini belirlemek için, sekiz yetişkin bir dizi kısa sese ait melodiyi, rahatsız edici diğer ses kitlesini görmezden gelerek, melodi tekrarladığında belirtmek kaydıyla dinlemiş ve yanıt vermiştir.

beyin

Ses frekansı ve dikkatin işitsel kortikal haritası.

Araştırmacılar melodilere verilen dikkatin, beyin aktivasyonunu nasıl değiştirdiğini anlamak için ses bilgisinin beynin yüzeyinden veya kortekste düzenlendiği bir anahtar yoldan yararlanmışlardır. Korteks radyo ekranına benzer -bir ucunda düşük freankans, diğer ucunda yüksek frekans- birçok tonotopik işitsel frekans haritası içermektedir. Bu haritalar beynin üst temporal lobunda bir yapboz gibi bir arada bulunur.

İnsanlar MR cihazındayken farklı frekanslardaki sesleri dinlediğinde, o frekanslara özel bölgeler aktifleşir. Şaşırtıcı bir şekilde bu frekanslara dikkat verildiğinde, sadece birkaç çekirdeğin değil, korteksin çoğunda benzer şekilde aktifleşme görülmektedir.

Ardından araştırmacılar, işitme aktivasyonunun veya sadece farklı frekanslara dikkat etmenin, başka bir anahtar beyin özelliğiyle veya miyelinasyonla ilgili olup olmadığını görmek için çoklu parametre haritalaması adlı yeni ve yüksek çözünürlüklü bir beyin görüntüleme tekniği kullanmıştır. Myelin beynin elektriksel yalıtım maddesidir, beyin bölgeleri bilgi taşıyan nöronların ne kadar myelin ile sarıldığına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Sonuç olarak:

Frekans ve myelin haritaları karşılaştırıldığında, araştırmacılar belirli alanlarda güçlü bağlantılar  bulmuşlardır; Eğer korteksin küçük bir parçasınadaki myelin miktarında artış varsa, tercih edilen nöronun belirli frekanslar için güçlendiği de görülmüştür.

Kaynak: www.sciencedaily.com/releases/2017/12/171211140358.htm

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
14
3 Yorumlar

3 Comments

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık