Teknoloji

Radyasyon Terapisinde Krizotinib Eklemek İşitme Hasarını Azaltabilir

genetik isitme
Radyasyon Terapisinde Krizotinib Eklemek İşitme Hasarını Azaltabilir

Radyasyon Terapisinde Krizotinib Eklemek İşitme Hasarını Azaltabilir

Boston da ki Massachusetts Genel Hastanesinden araştırmacılar yakın zamanda neurofibromatosis 2 (NF2) ve diğer hasta gruplarını ilgilendirebilecek, model fareler üzerinde tedaviye yönelik kombine çalışmanın sonuçlarını yayınlamıştır.

Bulgular tirozin kinaz inhibtörü, hedef kanser terapi ilacı krizotinibin radyoterapiye eklenmesiyle genetik bozukluk olan NF2 ile ilişkili tümörlerde radyoterapiyle potansiyel ilişkili işitme hasarının azaltılabileceğini göstermiştir.

Makalenin yazarlarından Lei Xu, MD, PhD, “NF2’nin karakteristik özelliklerinden vestibular schwannoma tipik olarak çok ileri işitme kaybına neden olur”  diyor. “Çoğu hastada, işitme kaybı bu tümörlerin başlıca etkilerinden, büyüyen tümörlerde temel tedavi –cerrahi ve radyasyon terapisi- işitmeye daha da fazla zarar verebilir. Tesiri artırılmış, işitme kaybıyla minimal bağlantılı  yeni terapötik bir stratejiye acilen ihtiyaç vardır.

Araştırma ekibi siyatik sinir ve yeni cranial pencere modeli olmak üzere iki fare modeli kullanmıştır. İki modelde de hedef yolu bloklamak için krizotinib kullanımı; radyasyona bağlı artırılmış DNA hasarının, belirgin şekilde tümör büyümesi ve canlı kalması engellenerek tedavi cevabı artırılmıştır.

Kaynak: https://www.audiology-worldnews.com/research/2778-adding-crizotinib-to-radiation-therapy-may-reduce-hearing-damage

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
2
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık