Sağlık

Kurkumin(Zerdeçal) hafızayı ve morali artırıyor!

zerdecal, kurkumin
Kurkumin(Zerdeçal) hafızayı ve morali artırıyor!

Kurkumin(Zerdeçal) hafızayı ve morali artırıyor!

19 Ocakta  yayınlanan Amerika Geriatrik Pisikiyatri Dergisindeki bir çalışmada kolayca emilen kurkuminin demansı olmayan kişilerde hafıza performansını ve Alzheimerlı bireylerin beynindeki mikroskobik plak ve düğümlere potansiyel etkisini inceleyen bir araştırma yayınlanmştır.

Zerdeçalda bulunan kurkuminin daha önceden yapılan laboratuvar çalışmalarında anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, bu durumun kurkuminin temel besin maddesi olduğu Hindistan’da yaşayan kişilerde Alzheimer hastalığının prevalansının daha düşük ve bilişsel performansının daha iyi olmasının olası bir nedeni olarak görülüyor.

“Kurkuminin nasıl etkiliği olduğu tam belli değil, fakat Alzheimer ve depresyon ile bağlantılı durumları azaltma ihtimali olabilir” diyor California Üniversitesinden Dr. Gray Small.

Çift bilinmeyenli plasebo kontrollü çalışmada hafif bellek şikayetleri bulunan 50 ila 90 yaş arasındaki 40 yetişkini kapsayan çalışmada,  katılımcılar randomize olarak 18 ay boyunca günde iki kez bir plasebo veya 90 miligram curcumin alacak şekilde ayarlanmıştır.

40 denekten her biri  çalışmanın başlangıcında ve altı aylık aralıklarla standartlaştırılmış bilişsel değerlendirmeler almıştır. Çalışma başlangıcında ve 18 ay sonra kandaki kurkumin düzeyleri görüntülenmiş, gönüllülerin %30’una çalışmanın başlangıcında ve 18 ay sonra beyinlerinde amiloid ve tau düzeylerini belirlemek için pozitron emisyon tomografisi veya PET taraması yapılmıştır.

Kurkumin alan kişiler belirgin hafıza ve dikkat gelişimi gördüklerini belirtirken, kurkumin almayan grupta herhangi bir farklılık gözlenmemiştir. Hafıza testlerinde, kurkumin alan bireylerde 18 ay boyunda %28 artış gözlenmiştir. Kurkumin alanlarda ayrıca moral durumlarında hafif iyileşme görülmekle beraber, beyin PET taramalarında placebo alanlara göre amiglada ve hipotalamusta ,amigdala ve tau sinyallerinde belirgin düşüklük gözlenmiştir.

Amigdala ve Hipotalamus çeşitli hafıza ve duygu fonksiyonlarını kontrol eden beyin bölgeleridir.

Kurkumin alan (4) ve placebo alan (2) bireyde mide bulantısı ve karın ağrısı gibi hafif yan etkiler gözlenmiştir.

Daha çok insanla takip çalışması yapmayı planlayan araştırmacılar, bu çalışma ile hafif depresyona sahip bazı insanlara yer vererek, böylece kurkuminin de antidepresan etkileri olup olmadığını keşfedebilecek.

“Bu sonuçlar bize kurkuminin yıllar geçtikçe bilişsel yararlar sağlayabileceğini gösteriyor” diyor Small.

Kaynak: www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180123101908.htm

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
1
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık