Sağlık

Kulaklarım Neden Kaşınıyor?

kulak kasinti
Kulaklarım Neden Kaşınıyor?

Kulaklarınızı kaşımadan duramıyor musunuz? Kaşıntılı kulak kanalı (dış kulağınız ile kulak zarınızı bağlayan kanal) her yaş insanda görülebilir. Kaşıntıdan nasıl kurtulabilirsiniz?

Kaşıntınızın sebebi ne olursa olsun, kulağınıza her hangi bir obje sokmanız iyi bir fikir değil. Bu şekilde işitmenize yardımcı olan iç kulağınıza ve orta kulağınıza zarar verebilirsiniz.

Kaşıntılı Kulaklar için bazı sebepler

Kulak kiri birikmesi:  Buşon(kulak kiri) vücudun ölü hücreleri ve kulaklardaki kiri temizleme yoludur, fakat çok fazla var ise kaşıntı yapabilir.

Pamuklu çubuk ile birikmiş kiri çıkartmaya kalkışmayın. Bu kiri daha da dibe iterek, sıkışmasına neden olur. Bunun yerine, buşonları temizlemek için reçetesiz satılan kulak damlalarını deneyebilirsiniz. Bunun da faydası olmaz ise doktorunuza görünebilirsiniz. Doktorunuz özel aletleri ile güvenli bir şekilde birikmiş kiri temizleyecektir.

Fakat aşırıya kaçmayın. Kulaklarınız içinde yeterli buşon olmadığında da kaşınabilir.

Enfeksiyonlar: Kaşıntılı kulaklar bazen kulak enfeksiyonlarının belirtisi olabilir. Soğuk algınlığı, grip veya alerjiniz olduğunda, bakteri ve virüsler enfeksiyonlara sebep olur. Bir tür olan  yüzücü kulağında, yüzdükten sonra kulağınızın içinde su kalmasıyla oluşur. Çok fazla nem, kulak kanalınızın mikroplara karşı doğal savunma tabakasını aşındırır.

Kaşıntıyı durdurmak için enfeksiyonun tedavi edilmesi gerekir. Bazıları kendiliğinden geçebilir ancak doktorunuz kulak damlası verebilir. Damlayı haftada birkaç kez kullanmanız gerekebilir. Diğer enfeksiyonlar için antibiyotik gerekebilir.

Cilt Alerjileri: Kulağınızın içindeki cilt alerjik reaksiyonlardan dolayı kaşınabilir. Saç spreyi veya şampuan gibi bir güzellik ürünü bundan sorumlu olabilir. Nikel kaplı küpe gibi ürünlerde olabilir. Kulaklık veya işitme cihazı gibi plastik, kauçuk veya metal şeylerde kontakt dermatit adı verilen döküntülere sebep olabilir.

Egzema veya Sedef Hastalığı: Cildinizde bu durumlar varsa, kaşıntılı kulak kanallarına meyilli olabilirsiniz. Genellikle bu tür problemleri kulak damlaları ile çözebilirsiniz. Şiddetli durumlarda, steroid hapları da almanız gerekebilir.

Kulakları Temizleme: Kulak çubuğu kullanmanız kulak kanalınızın iltihaplanmasına ve kaşıntıya neden olabilir. Saç tokası, ataç, kibrit çöpü ve parmağınız cildinizin çizilmesine sebep olur, bu da bakterilerin girmesine ve enfeksiyon oluşturmasını kolaylaştırır.

Gıda Alerjisi: Bahar veya polen alerjiniz var ise bazı meyve, sebze veya kuru yemişleri yediğinizde kulağınız kaşınabilir. Oral alerji sendromu olarak bilinen bu durumu çoğu alerji sezonunda fark edebilirsiniz.

Kulaktaki karıncalanma hissi lokmanızı yuttuğunuzda veya ağzınızdan çıkardığınızda muhtemelen gidecektir. Çoğu durumda tedaviye ihtiyaç yoktur. Yinede doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Hekiminiz alerji testi yaptırmanızı isteyebilir. Aşırı gıda alerjisi olan insanların epinefrin otomatik enjektör taşıması gerekebilir.

Kaynak: https://www.webmd.com/cold-and-flu/ear-infection/why-do-my-ears-itch#1

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
5
3 Yorumlar

3 Comments

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık