Haber

Kulakları Gıdıklamak Kalbinize İyi Gelebilir

kulak gıdıklama

Araştırmacılar kulağın içindeki sinirleri uyarmanın kalp sağlığını iyileştirebileceğini keşfetti.

Leeds Üniversitesinden bir ekip doğum sancısında da kullanılan TENS makinesine benzer bir makine kullanarak, kulak kanalının önünde bulunan tragus’a elektrik uyarıları uygulamış. Uyarılar, sinir sisteminde kalbi zorlayan sinir uyarıları üzerinde azaltıcı etki yapmıştır.

Leed Üniversitesi Biyolojik Bilimler Fakültesinden, Nörobilim Profesörü, Prof. Jim Deuchars “TENS makinesi çalışırken kulaklarınızda gıdıklanma hissi hissedersiniz, fakat bu ağrısızdır. Bunu söylemek için erken ama bu yöntem kalp sağlığını iyileştirmede potansiyel bir yol olabilir hatta kalp yetmezliğinde bir  tedavi seçeneği olabilir” diye belirtiyor.

Araştırmacılar sağlıklı 34 insanın kulağına, 15 dakikalık seanslar olacak şekilde TENS makinesiyle uygulama yapmış. Kalp atışı ve kalbi kontrol eden sinir sistemi değişkenliğini görüntülemişler ve görüntüleme  TENS makinesi kapandıktan sonra 15 dakika boyunca devam etmiştir.[the_ad id=”2520″]

Leeds Üniversitesi Biyomedikal Bilimler’den, araştırmanın yürütücüsü Dr Jennifer Clancy “Gözlemlediğimiz ilk pozitif etki artmış kalp atış değişkenliğiydi. Sağlıklı bir kalp metronom gibi atmaz. Çevreyle etkileşim halinde olan kalp buna bağlı olarak biraz fazla veya biraz yavaş atar.Sağlıksız bir kalp ise bir makine gibi düzenli atış ritmi vardır. Biz uyaran verdiğimizde %20 oranında kalp atış hızında farklılık bulduk.

İkinci pozitif etki ise adrenalin kullanarak kalp ritmini ayarlayan sempatik sinir sistemini baskılamasıydı.

Dr Clancy “Biz kulağı uyardığımızda, sinir aktivitesini direk olarak ölçtüğümüzde sinirsel aktivitede  %50 oranında azalma gördük. Bu önemli bir şey çünkü kalp rahatsızlığınız veya kalp yetmezliğiniz var ise sempatik etkeni artırmaya meyilli olursunuz. Bu da kalbinizi çalışması için yorar, arterlerinizi daraltarak zarar görmesine neden olur. Kalp yetmezliğine karşı yapılan birçok tedavi bu sempatik aktiviteyi durdurmaya yöneliktir. TENS kullanımında sinirsel aktivitede kendiliğinden azalma gördük” diyor.

Araştırmacılar TENS makinesi kapatıldıktan 15 dakika sonrasında ne kalp atışında bir değişkenlik ne de sempatik sinir aktivitesinde bir kalıntı bir etkene rastlamadı.

vagus

Bu teknik kalp gibi önemli hayati organların regülasyonunda görev alan vagus sinirinin uyarılmasıyla uygulanır. Dış kulakta vagus sinirine ait duyusal bir dal bulunur, araştırmacılar beyine elektrik akımı göndererek kalbi düzenleyen yola etki etmeyi başarmışlardır. Vagal sinir uyarımları daha önceden epilepsiyi de içeren durumları tedavi etmede kullanılmıştır.

Profesör Deuchars ” Bizim şuan, uygulamanın kalp hastası bireylere yardımı olsa da, olağan tedavilerinin yanında  ne kadar büyük ve ne kadar uzun bir kalıntı etki olduğunu anlamamız gerekiyor. Bundan sonraki aşama kalp yetmezliği olan bireylerde klinik öncesi çalışma yürütme olacaktır” diyor.

Kaynak: http://www.leeds.ac.uk/news/article/3572/tickling_your_ear_could_be_good_for_your_heart

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
62
2 Yorumlar

2 Comments

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık