Sağlık

Kulak Kirinden Stresiniz Ölçülebilir!

UCL ve King’s College London tarafından yapılan çalışmaya göre kulak kiri kortizol hormonu ölçümünde ucuz ve etkili yeni bir yöntem olabilir.

Heliyon akademik dergisinde yayınlanan bulgularda depresyon ve stresle bağlantılı durumların görüntülenmesinde yeni bir yöntem olabileceği vurgulandı.

COVİD-19 pandemi döneminde sosyal mesafeyi korumaya çalıştığımız şu günlerde klinik gözleme gerek kalmaksızın evde uygulanabilen bu yöntem ayrıca kulak kiri (buşon) içinde biriken covid-19 antikorları ve glikozu ölçmeye izin veriyor.

Baş araştırmacı Dr Andres Herane-Vives (UCL Institute of Cognitive Neuroscience and Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience, King’s College London) “Hormon seviyeleri değişkenlik gösterebildiğinden tek bir örnek kortizol seviyesini ölçmede net bir gösterge olmadığından kişilerin kronik kortizol seviyelerini göstermede kesinlik sağlamayabilir. Hatta örnek alımı sırasında dahi kişinin stresi artarak sonuçları etkileyebilir.”

“Fakat kulak kirindeki kortizol seviyesi daha durağan olduğundan yeni cihazla birlikte örnek almak ve test etmek daha hızlı, ucuz ve etkili olmaktadır.”

Kortizol depresyonu ölçmede biyo-işaretleyici olarak değerlendirilse de, araştırmacıların doğru kortizol seviyelerini ölçmedeki karşılaştıkları zorluklar nedeniyle ölçümü engellendi. En yaygın kullanılan yöntem saç örneği alma olsa da kısa süreli kortizol seviyesi değişiklerinden kolay etkileniyor ve herkesten örnek almak için yeterli saç olmayabiliyor. Ayrıca saç teli incelemek daha fazla zaman ve maliyet gerektiriyor.

Dr Herane-Vives bu yeni cihazın geliştirilmesinde iyi saklanabilen ve bakteri bulaşmasında dayanıklı olan arıların bal peteklerinden ilham aldı. Kulak kiri de bu özelliklere sahip olduğundan evde örnek alınması ve laboratuvara gönderimi konusunda avantaj sağlıyor.

Yeni buşon örneği alma cihazı pamuklu çubuğa benziyor bunun yanında kulağa zarar vermemesi için fazla derine gitmesini engelleyen frenleme sistemi mevcut. Örnek almada en etkili ve güvenilir yöntem olarak çubuğun ucunda organik sünger bulunuyor.

Pilot çalışmada Dr Herane-Vives ve İngiltere, Şili ve Almanya’dan araştırma takımı farklı kortizol örnekleri alınması için 37 katılımcı getirdi. Araştırm

a ekibi standart enjektörle (kısmen acı veren yöntem) katılımcılardan kulak kiri örneği aldı, takip eden ayda bir kulaktan ve diğer kulaktan yeni yöntemle (kişilerin kendileri tarafından yönetilen) örnek alındı.

Araştırmacılar örnekleri incelediğinde kulak kiri örneklerindeki kortizol seviyesinin saç örneklerine göre daha fazla olduğunu ayrıca en hızlı ve ucuz yöntem olduğunu gördü. Bunların yanında yeni tekniğin kortizol dalgalanmalarına neden olan alkol kullanımı veya stres gibi faktörlerd

en de en az etkilenen yöntem olduğu görüldü. Bir diğer çalışmada da katılımcılar kendi kendine örnek alabildikleri cihazın geleneksel yönteme göre daha rahat olduğunu bildirmişlerdir.

Verilen destek ile birlikte üretimine odaklanan Dr Herane-Vives ayrıca kulak kirinden diyabetin tespiti için  glikoz ölçümü hatta covid-19 antikorları için kullanılabilmesi üzerine çalışıyor.

Kaynak:https://www.ucl.ac.uk/news/2020/nov/earwax-sampling-could-measure-stress-hormone

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
3
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık