Koklear İmplant

Koklear İmplantlı Çocuklar Normal İşiten Çocuklara Göre Daha Hızlı Kelime Öğreniyor

koklear implant
Koklear İmplantlı Çocuklar Normal İşiten Çocuklara Göre Daha Hızlı Kelime Öğreniyor

Koklear İmplantlı Çocuklar Normal İşiten Çocuklara Göre Daha Hızlı Kelime Öğreniyor

Bilim insanları yıllardır hasarlı veya displastik iç kulak için yerleştirilebilecek en iyi eşdeğerini bulmaya çalışıyor. Koklear implant sesleri alır, elektriksel uyaranlara çevirir ve direkt olarak işitme sinirine impulslar gönderir, bu sayede işitme engelli çocuk sesleri ve gürültüleri duyma şansına erişir.

Şimdiye kadar bu çocukların, normal işiten akranlarının dil seviyesine ulaşmasının çok uzun zaman alacağı farz edilmiştir. Önceki çalışmalar, implantasyondan itibaren, çocuğun anadilini öğrenmesi için önemli adımları aşmasının daha uzun zaman aldığını-örneğin kendi anadilinin ritminin başka bir dilden  ayırt edinimi- göstermiştir. Bu durum diğer gerekli gelişimsel aşamalara ulaşılmasına rağmen okula başlamak için gelişimsel dönüm noktalarının geciktiğini anlamına gelebilir.

Leipzigdeki İnsan Bilişi ve Beyin Bilimi Max Planck Enstitüsü (MPI CBS) ve Dresden Tıp Merkezi güncel bir çalışmada farklı bir sonuç elde etti. Leipzigdeki İnsan Bilişi ve Beyin Bilimi Max Planck Enstitüsü (MPI CBS) ve Dresden Tıp Merkezinde bilim adamı ve çalışmanın başyazarı olan Niki Vavatzanidis “Biz implant uygulanan sağır çocukların, normal işitenlere göre daha hızlı kelime öğrendiğini gözlemledik. Dolayısıyla, bu çocuklar daha hızlı kelime havuzu oluşturuyor,” diyor. Normalde yanlış adlandırılan nesneleri hatasız bir şekilde tanımak için çocuğun on dört aya ihtiyacı vardır. Yapay kokleaya sahip çocuklar bunu on iki ay sonra bunu yapabilmiştir.

Bunun sebebi koklear implantı çocukların konuşma diline maruz kaldıklarında yaşça daha büyük olmaları olabilir. Normal işitmeye sahip çocuklar anadillerinin ritim ve melodisi gibi dil boyutlarını doğumdan, hatta rahimden başlamak üzere öğrenirler. Sağır çocuklarda, bu olay koklear implant uygulaması yapıldıktan sonra başlar (genellikle 1 ile 4 yaş arasında). Bu süreçte dil kazanımı için gerekli belirgin beyin yapıları zaten iyi bir şekilde gelişmiştir. “Bu sadece hafızadan ibaret olmayıp aynı zamanda çevrenin  geniş kapsamlı bilgisiyle ilgilidir. Bu çocuklar zaten çevrelerindeki nesneleri biliyorlar, dilsel olmayan semantik kategorilere yerleştiriyorlar,” olarak bildiriyor Vavatzanidis. Örneğin, bu çocuklar bardak, yemek objelerin sıcak olduğunu ve bu sıcaklığın zarar verici olabileceğini “sıcak” kelimesi olmadan da zaten biliyorlar.kelime

Nörologlar bu ilişkiyi koklear implantlı 32 çocuğun yardımıyla incelemişlerdir. Çocukları implantasyondan 12, 18 ve 24 ay sonrasında kelime tanımaları bakımından teste sokmuşlardır: Genç katılımcılara doğru veya yanlış olarak isimlendirmiş objeler gösterilmiştir. Buna paralel olarak, bilim insanları elektroensefalografi (EEG) kullanarak beyin aktivitelerini analizlemişlerdir. Araştırmacılar eğer N400 olarak bilinen EEG de bir etki gözlemlerlerse, çocuğun yanlış kelimeyi kaydettiğini biliyorlardı. Yani kelime öğrenilmişti.

Çalışmanın yürütücüsü ve MPI CBS’nin başkanı Angela D. Friederici “Koklear implantlı çocuklar, dil kazanımının işlemlemesini ve hangi adımların yaşa bağlı olduğunu anlamamıza yardımcı olabilir”diyor. “Biz şu an biliyoruz ki yaş, çocuğun ne kadar hızlı kelime öğrendiğini etkilemiyor. Bilinenin aksine, daha önceden dezavantajlı olsalar dahi yaşıtlarını yakalabildikleri gözüküyor.” Gelecek çalışmalarda bu bulgulara rağmen, neden bazı çocukların hala yaşıtlarına yetişmede zorluk çektiği araştırılmalıdır.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180123120945.htm

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
5
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık