Teknoloji

Kokleanın içini görüntülemek yakında gerçek olacak!

Yeni geliştirilen çok ince, 3D-basılmış minyatürleştirilen optikal endeskop koklea gibi hassas vücut parçalarını yüksek çözünürlüklü şekilde görüntüleme imkanı veriyor.

Avustralya’dan Adelaide Üniversitesi ve Almanya’dan Stuttgart Üniversitesi araştırma ve klinisyenlerinden oluşan multidisipliner takımca geliştirilen cihaz -fare kan damarlarını taramada kullanıldı- üzerindeki optikal fibrilin sonunda insan saç inceliğinde 3D basılmış lens bulunduruyor.

“Tüm endoskop, plastik koruyucu ile birlikte karşıdan karşıya yarım milimetreden ince” diye belirten mini lens üretim sorumlusu Stuttgart Üniversitesi Optical Design and Simulation birimi grup lideri Dr Simon Thiele “Şuana kadar bu kalitede ve küçük endoskop üretememiştik” diye de ekledi.

Ultra ince probun dokuları taramasındaki performans değerlendirmesi için takım, yeni çıkarılmış insan karoid arterini başarılı bir şekilde görüntüledi.

Araştırmacılar tarafından geleneksel probe üretim metotlarından üstün olan, intravasküler plak ve anevrizma görüntülemede dahil olan, anormal dar damarlara daha iyi erişim ve küçük lümen organlarında da çok yönlü görüntülemeye izin veren, teşhis ve tedaviye rehberlik etmesi için  “fonksiyon çeşitliliği” tartışılmaktadır. İç kulaktaki koklea da şuan araştırmacılar tarafından “erişilebilir” hedef olarak tanımlandı.

Light Science and Applications dergisinde yayınlanan klinik öncesi ve klinik kullanım için ultra ince monolitik 3D baskılı optik koherens tomografi endoskopi üzerine araştırma makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.audiology-worldnews.com/research/3874-imaging-inside-the-cochlea-soon-a-reality-with-hair-width-scanner

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
2
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık