Odyoloji

İşitsel Yoksunluk Geri Dönüşü Olmayan İşitme Kaybına Yol Açar

İşitsel Yoksunluk Geri Dönüşü Olmayan İşitme Kaybına Yol Açar

İşitsel yoksunluk geri dönüşü olmayan işitme kaybına yol açar.

Araştırmacılar, kronik iletim tipi işitme kaybının koklear dejenerasyona yol açtığını belirtiyor.

Massachusetts Göz ve Kulak araştırmacıları yetişkin farelerde işitsel yoksunluğun iç kulakta geri dönüşü olmayan bir zarara neden olduğunu göstermiştir. Plos One’da yayınlanan bulgular, tekrarlayan kulak enfeksiyonlarının neden olduğu kronik iletim tipi işitme kaybının tedavi edilmediği takdirde kalıcı işitme bozukluğuna yol açtığını göstermektedir.

Ses dalgaları kulak zarına ve orta kulaktaki  kemikçiklere  ulaşmadan önce kulak kanalından geçer. Daha sonra iç kulakta elektrik sinyallerine dönüştürülür ve işitme siniri  tarafından beyne iletilir. Kulak kanalından iç kulağa ses iletimi bozulduğunda iletim tipi işitme kaybı oluşur. Bu da ses şiddetinde bir azalmaya ve seslerin duyulmamasına neden olur.

Bu çalışmada, Harvard Tıp Fakültesi’nde Kulak Burun Boğaz Kliniği’nde araştırmacı Stephane Maison tarafından yönetilen bir araştırmacı ekibi tafafından , bir  kulağında kronik iletim tipi  işitme kaybı olan fare grubunun iç kulağındaki değişiklikler takip edildi.

Maison bir yıl süresince ses yoksunluğundan sonra, iç kulakta dikkate değer değişiklikler gözlemlendiğini , özellikle duyusal hücrelerin elektrik sinyallerini beyne gönderdiği sinaptik bağlantıların kayda değer miktarda azaldığını bildirdi.

İletim tipi işitme kaybının önde gelen nedenleri arasında kulak burun tıkanıklığı, orta kulak iltihabı ve otoskleroz bulunur.Bu koşullar endüstriyel toplumlarda rutin olarak tedavi edilmekle birlikte, bazı hastalar özellikle tıbbi durumları sadece bir kulağı etkilediğinde tedavi almamayı tercih ediyor.

Çocukların en az yüzde 80’i, 3 yaşına gelmeden bir veya daha fazla orta kulak iltihabı deneyimi yaşamaktadır.Kulak enfeksiyonları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çocuklar arasında muayene olma ve ilaç reçeteleme için en yaygın nedendir. Bazı vakalar aylarca sürebilir ve orta kulak iltihabının tedavi edilmesinden sonra bile  iletişim kabiliyetlerindeki eksiklikler devam edebilir.

Sonuç Olarak;

Bu çalışmadan elde edilen veriler, işitsel yoksunluğun, iç kulağa , yaşa bağlı ve gürültüye bağlı işitme kaybında görülenlere benzer şekillerde zarar verdiğini düşündürmektedir. Ses yoksunluğunu takiben oluşan bu iç kulak hasarının altında yatan mekanizmalar tam bilinmese de, araştırmacılar kronik iletim tipi işitme kaybının etkilerinin göz önüne alınması gerektiğini öne sürmektedir.

Maison, “Bulgularımız, odyologların ve doktorların orta kulak problemlerini erken teşhis ve  tedavi etmeleri gerektiğini savunmaktadır.” dedi.

Kaynak : 1.M. Charles Liberman, Leslie D. Liberman, Stéphane F. Maison. Kronik İletken İşitme Kaybı Cochlear Dejenerasyonuna yol açar . PLOS ONE , 2015; 10 (11): e0142341 DOI: 10.1371/journal.pone.0142341

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
2
5 Yorumlar

5 Comments

 1. Anxin888.Cn

  Mayıs 4, 2020 at 4:29 pm

  It lets yoou to develop individual respect a little too. Determine ahead associated with how much
  you are able to afford to drop off. Affer all, who’d not like
  to look good in ffont of their onlookers? http://anxin888.cn/comment/html/?11106.html

 2. http://www.link20.site/notion881876

  Mayıs 8, 2020 at 4:46 am

  I love reading through a post that will make men and women think.
  Also, thanks for allowing for me to comment.

 3. movie

  Haziran 5, 2020 at 7:59 am

  Ꮋeⅼpful іnfo. Lucky me I found your web site unintentionally, ɑnd I’m stunned
  why this accident dіd not happened in advance! I bookmarked it. https://qwertty.net/

 4. читай здесь

  Haziran 19, 2020 at 5:27 pm

  перейдите сюда – http://www.sanbrico.com/pornomira-8-2/

 5. ТРОЙНИКИ

  Temmuz 1, 2020 at 2:46 am

  Awesome bⅼog! Is your theme custom made or ddid you download
  it from ѕomewhere? A themе like yours with a few simple
  adjustements would reaⅼly make my blog shine.
  Please let me know where you goot your dеsign. Cheers https://mirtpa.com

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık