Teknoloji

İşitme Kaybından Koruyan Gen Modifikasyonu!

genetik
İşitme Kaybından Koruyan Gen Modifikasyonu!

Fareleri ağır işitmede kaybından koruyan gen modifikasyonu!

Uluslararası bir araştırma ekibi yakın zamanda spesifik RNA komplekslerinin canlı organizma üzerindeki iletiminin, insandaki genetik işitme kaybını nasıl geliştirdiği ile ilgili fareler üzerinde bir çalışma yapmıştır.

Harvard Üniversitesini de içeren çoğunluğu Amerika ve Çin’den olan araştırmacılar, Cas9 kılavuz RNA komplekslerinin katyonik lipid aracılı iletimini temel alan bir yaklaşım kullanmışlardır. Çalışmanın sonuçları Aralık sonuna doğru Nature dergisinde yayınlanmıştır.

Nature’ın dediğine göre hem insan hemde farede ağır işitme kaybı ile ilişkili mutasyon taşıyan “Beethoven” fareleri olarak adlandırılan farelerde, genom modifikasyon yöntemi kullanılarak işitme kaybı azaltılmıştır. CRISPR-Cas9 olarak adlandırılan teknik, Tmc1 geninden mutant genin çıkarılmasını mümkün kılıyor ve diğer genetik nedenli işitme kayıplarının tedavisinde potansiyel yeni tedavi yolları gösteriyor.

genetik isitme kaybi

Araştırmanın yeni bir yönü de pozitif yüklü yağ moleküllerinin kullanılmasıydı. Bu parçacıklar test farelerinin doğrudan iç kulağına enjekte edilmiştir ve bu şekilde tüy hücreleri tarafından alınabilecek durumdadır.

Bu gelişme önem teşkil ediyor çünkü çalışmanın başyazarı David Liu’ya göre bu metot nihayetinde ileri testlerden sonra insanlar üzerinde gen terapisinde kullanılabilir.

 

Kaynak: https://www.audiology-worldnews.com/research/2680-gene-editing-protects-from-deafness-in-mice

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
1
1 Yorum

1 Yorum

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık