İşitme Cihazı

İşitme Cihazı Neden Tüm Gün Boyunca Kullanılmalı?

isitme cihazı
İşitme Cihazı Neden Tüm Gün Boyunca Kullanılmalı?

Çoğu şey gibi, beyin de ” kullan veya kaybet” temeline göre çalışır. Dolayısıyla beyin belli sesleri (veya seslerin frekansını) işitmek ve işlemek için kullanmaz ise, o sesleri duyma yeteneği de giderek azalır. İşitme cihazınızı takmadığınızda, beyninize bu sesleri işleme fırsatı vermiyor ve işitme duyunuzun daha da kötüleşmesine neden oluyorsunuz.

İşitme cihazınızı taktıkça, sesler daha doğal gelmeye başlar ve arka planda gürültüsünde duyma yeteneğiniz artar. İşitmemizi zaman ilerledikçe yavaş yavaş kaybetme eğilimindeyiz. Sonuç olarak neyi işitemediğimizi bilmek çok zor, çünkü yavaş yavaş kaybediyoruz. İşitme cihazları bu şekilde çalışmaz. Beynimizi  sesleri nasıl işitileceği konusunda yeniden eğitmeliyiz. Beynimizi sesler ile uyarmak zaman alabilir fakat bu seslere adapte olma olasılığımız yüksek.

Sonuç Olarak:

Hiçbir şey işitme kaybını iyileştirmez(bazı alternatif tedavi yöntemleri hariç), ancak işitme cihazları şu anda sahip olduğunuz eksik işitmenin çoğunu geri kazanmanıza yardımcı olabilir. Yüzde yüz oranında bir düzelme olmayabilir, ancak birebir konuşmalarda daha iyi işitme, gürültülü ortamlarda konuşmayı daha iyi anlama ve diğer olası hedeflere ulaşacağınıza emin olabilirsiniz.

Kaynak: https://www.dhwanihac.com/importance-of-wearing-hearing-aid

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
121
2 Yorumlar

2 Comments

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık