İşitme Cihazı

İşitme Cihazı Kullanıcılarında Maske Etkisini Kaldırmak

Pandemi sürecinde günlük hayatımızda Covid-19 virüs yayılımını engellemek amacıyla maske kullanıyoruz. Ancak kullandığımız yüz maskeleri, konuşma seslerindeki yüksek frekansları baskılar. Konuşma seslerindeki azalma, işitme cihazı kullanan bireylerde kritik konuşma ipuçlarını kaçırabileceğinden önemli bir problem teşkil etmektedir.

Bu soruna çözüm olarak, maske takan konuşmacının baskılanmış konuşma seslerini artıran özel bir maskeli konuşma programı ayarlamak işitme cihazı kullanıcılarına yardımcı olabilir.

Aşağıdaki tabloda maske kullanan kişilerin konuşma seslerindeki etkiyi giderecek hem akustik hem davranışsal kazanç değerleri verilmiştir. Bu kazanç ayarlamalarını yapmak için, normal zamanlarda kullanılan programa ek olarak ekstra bir maskeli konuşma programı uygulanmalıdır.

  • Yazılımın ve işitme cihazının izin verdiği ölçüde yapılabilecek en iyi kazanç ayarlamalarınızı yapın
  • Artırılmış kazançların feedback yapmadığından emin olun.
  • Artırılmış kazançların, maskesiz konuşma seslerinde de rahatsızlık veren seviyede olup olmadığını kontrol edin.
  • Artırılmış kazançların, işitme cihazının output (çıkış) ve gain (kazanç) sınırlarında gezebileceğinden ses kalitesinin bozulmadığından emin olun.
  • Özelleştirdiğiniz programda maximum directionality (çok yönlülük) ve noise reduction ( gürültü azaltma) özelliklerini aktifleştirin. Bu, maske programında çevreden gelen gürültüleri baskılayacaktır.
  • İşitme cihazı uygulayacağınız bireylerin konforu için tüm bu ayarlamaları yaparken  ekipmanlarınızı ve ayarlama yaptığınız ortamın uygunluğunu kontrol edin

Uyarı: Bu bilgiler ışığında yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek hasar veya kayıptan sorumluluk kabul edilmemektedir.*

Kaynak: https://www.nal.gov.au/nal-mask-adjust/

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
52
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık