Çevre

İnşaat İşçilerinin Ses Maruziyeti

İnşaat İşçilerinin Ses Maruziyeti

İnşaat İşçilerinin Ses Maruziyeti

Ağır ekipman kiralama tedarikçisini BigRentz, inşaat işçileri için maruziyete sebep olan ses kaynak tiplerini gösteren, ses maruziyeti ile ilgili yazı yayınladı.

maruziyet

Parçaya göre 30 milyon inşaat işçisi düzenli olarak uzun süreli tehlikeli sese maruz kalıyor. Normal olarak inşaat işçilerinin %14 ünde ses maruziyetine bağlı olarak işitme problemleri görülüyor.

Neredeyse bütün inşaat ekipmanlarının işitmemize zarar verebilecek 85 dbA seviyesinden yüksek olduğunu görüyoruz. Büyük kamyonlardan, yük kaldırma araçlarına, çivi tabancalarından tutunda beton testereleri, kaya matkaplarına kadar ses seviyelerini açıkça görebiliyoruz. Listede en kötü sırada ise kazık çakıcı (115 dbA) ve darbeli matkap (120 dbA) yer alıyor. Oluşturulan görselde inşaat seslerinden daha fazla ses maruziyetine sebep olan gündelik seslerden jet motoru sesi, havai fişek, stadyum gürültüsü, ateşli silahlar ve roket ateşlenmesi  gibi  gündelik gürültülerin karşılaştırması yer alıyor.

Görselde ayrıca gürültü maruziyetinin tüm yapı işlerinde kendini gösterdiğini görüyoruz. Mesleklere göre en yüksek sesi içeren görevlerin ortalama maruziyet seviyeleri dbA cinsinden verilmiştir. Demir işçileri 91.9 dbA ile listenin başını çekerken bunu marangozlar ve duvar işçileri takip ediyor. Hemen arkasından ise işletme mühendisleri ve elektrik teknisyenleri yer alıyor.

Tüm dünyada problem teşkil eden bu durumun yetkililerce dikkate alınıp, endüstriyel odyoloji alanında çalışan odyologların sahada devreye sokulmasıyla iş güvenliğinin önemsenmesini temenni ediyoruz.

Kaynak: https://www.audiology-worldnews.com/research/3240-noise-exposure-for-construction-workers

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
10
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık