Toplum

Görme Engellilerin Daha İyi Duyması?

görme engelli
Görme Engellilerin Daha İyi Duyması?

Görme Engellilerin Daha İyi Duyması?

Neredeyse herkes duymuştur görme engellilerin gören bireylere göre daha iyi duyduğunu iddia eden düşünceyi (muhtemelen göremediklerinin telafisi için). Şimdiler de McGill Üniversitesi Montréal Nöroloji Enstitüsünden (MNE) araştırmacılar, Montréal Üniversitesinde yaptıkları çalışmada görme engellilerin gerçekten de notaları daha keskin bir şekilde duyduğunu göstermiştir. Ancak bu durum görme engelinin genç yaşta ortaya çıkmasıyla geçerli oluyor. Bulgular Erken Görme Kaybında Pitch (ses perdesi-frekansın psikofizik algısı) ayırt edilmesi başlığında Nature dergisinde yayınlanmıştır (15 Temmuz).

McGill Üniversitesi MNE’den biliş nöroloğu ve araştırma ekibi üyesi Dr.Robert Zatorre görme engelinin müziksel gelişime yardımcı olduğunu belirten düşüncenin eski de kaldığını belirtmiştir. Bununla birlikte önceki çalışmalarda görme engellilerin yaşları hesaba katılmadığından bunun mümkün olduğu belirtilmemiştir.

Bu çalışmada McGill ve Montréal Üniversitesinden araştırmacılar insanları 3 kategoride test etmiştir: görme engeli olmayanlar, “erken görme kayıplı” (doğuştan görme engelli yada yaşamının ilk iki yılında görme yeteneğini kaybetmiş) ve “sonradan oluşan görme kayıplı” (ileri ki yaşta ortaya çıkan). Gruplar pitch değişimini fark etme yetenekleri yönünden test edilmiştir. Deneklerden çifter halde dinledikleri tonları ikinci tonun daha yüksek veya alçak olup olmadığını seçmesi şeklinde karar vermesi istenmiştir.

“Erken görme kayıplı” bireyler diğer bireylere göre her aşamada daha iyi performans göstermiş, notaların kısalık veya yakınlık pitch algısında doğru ayrım yapmışlardır. Ancak normal bireyler ile sonradan görme kaybına sahip bireyler arasında belirgin bir performans farklılığı görülmemiştir.

Bu bulgular bize beynin erken yaşta kapasitesinin yeniden organize edildiğini gösteriyor. Doğumda, beyinde ki görme, işitme ve diğer duyusal alanlar birbirine bağlı şekilde bulunmaktadır. Montréal Üniversitesinden çalışmanın yürütücü Pascal Belin normal gelişimde gittikçe yok olan bu bağlantıların, korunmuş olabileceğine ve erken görme kayıplı bireylerde ses işlemede kullanılabileceğine inandığını belirtiyor.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2004/07/040723093712.htm

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
1
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık