İşitme Cihazı

Geleceğin İşitme Cihazları

gelecegin isitme cihazlari
Geleceğin İşitme Cihazları

Geleceğin İşitme Cihazları

Bildiğimiz kadarıyla zaman yolculuğu şuan mümkün değil. Bu da gelecekte işitme cihazlarının nasıl olabileceğini bilmediğimiz anlamına gelir. Fakat güncel teknoloji ve yapay zeka uygulamalarına dayanarak belli varsayımlarda bulunabiliriz.

Yapay zeka dediğimizde, hemen Terminatör/Matrix tarzında düşünmemiz gerekmez. Yapay zeka sadece dünyanın sonunu planlayan makineler anlamına da gelmez. 🙂 Yapay zeka aslında kompleks, öğrenme algoritmasıdır (makine öğrenmesi). İşitmeyi değiştirecek olan da bu!

Empatik Teknoloji

Şu ana kadar düşüncelerimizi okuyan bilgisayarı henüz icat eden olmadı. Fakat makine öğrenmesi algoritmaları, insan davranışlarını ve duygusal durumları tahmin etme konusunda gittikçe iyileşiyor, ki bu gelecekte ki işitme cihazlarına hassasiyet ve daha az zahmet verecek.

Yapay Zekaya ait bu tip özellikler “Empatik Teknploji” olarak adlandırılır. Ne kadar duygusalda gelse, empatik teknoloji temel olarak kişinin ne yaptığı veya ne hissettiğiyle ilgili varsayımlarda bulunmak için geniş bir veri ağını inceler. Bunun bir adım sonrasında ise empatik teknoloji kişinin rutinleşmiş bir şekilde  ne isteyebileceği ile ilgili kesin tahminlerde bulabilir.

İşitme Cihazlarında Makine Öğrenmesi

Aslında tahmin edilebilir teknolojilerdeki bu gelişmeler akşam ne yiyeceğimizi ve dışarı çıkarken ne giyeceğimizi de söylese fena olmazdı,  bide yemeğimizi yedirip, üstümüzü değiştirse tadından yenmez 😀 Şaka bir yana gördüklerimiz henüz buz dağının görünen kısmını oluşturuyor. Empatik teknoloji cihazlara uygulandığında işitme cihazları daha etkili, daha sezgisel ve daha konforlu olabilir.

İşitme cihazının ne istediğinizi bildiğini hayal edin:

  • İşitme cihazı empatik teknolojiyi kullandığında, teoride, duymak istediğiniz sesin ortamdaki  en yüksek sesli ve alçak sesli olmasını önemsenmeksizin doğru olarak odaklanmasını içerir.
  • Empatik teknoloji bilişsel yorgunluk seviyenize bağlı olarak odaklanmak istediğinize veya ilginiz azaldığında ve istemediğinizde bunu belirleyebilir.
  • Teoride empatik işitme cihazları şaşırtıcı birçok iş yapabilir. Bulunduğunuz odayı okur ve oturduğunuz yere göre içerik ayarlamaları yapar. Tabi bu özellikler şimdiki işitme cihazlarının yapabildiklerinin çok daha ileri teknolojisi.

İşitme cihazı makine öğrenmesi yoluyla tüm bu bilgileri toplayıp, hemen kendi kendine ayarlamaları yapabilir, kişiye özel söylenmemiş tercihlerden cihazın performansını iyileştirebilir.

Kulağınıza daha benzer işitme cihazı

İşitme cihazı genelde düzgün çalışmayarak her zaman orda olduğunu hissettirir. Ses seviyesini mi ayarlamanız gerekiyor? Arka plan gürültüsünü engelleyemiyor musunuz? Her biri hatırlatıcı etken!

Ancak işitme cihazınız kusursuz bir şekilde çalıştığında zar zor fark edersiniz. İşte bu yüzden empatik yapay zeka çok heyecan verici. Teoride, yapay zeka entegre edilmiş işitme cihazları kulaklarınız gibi kusursuz bir şekilde hayatınıza uyum sağlamalı. Maalesef bu bir hayal!

Geçmişten Geleceğe..

Makine öğrenmesi ve empatik teknoloji insanlara bağımsızlıklarını devam ettirmede ve kavramalarına hayatları boyunca yardım ederek büyük farklılık oluşturabilir. İşitme cihazlarının yıllar boyunca büyük gelişmeler sağladığını biliyoruz. Geleceğin işitme cihazlarının geleceğin teknolojisiyle daha kusursuz ve etkili olacaktır.

İroni olan birşey de var, yapay zeka işitme cihazınızı daha da insanlaştırmaya çalışıyor!

Kaynak: https://helpingmehear.com/the-future-of-hearing-aids/amp/

 

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
18
1 Yorum

1 Yorum

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık