Sağlık

Fazla Stres İşitme Kaybına Neden Olabilir!

Günlük hayatımızda birçoğumuz birçok sağlık problemi ile bağlantılı olarak fazla stresle baş etmeye çalışıyoruz. Uzun süreçte kronik stres, işime kaybını tetikleyebilir.

Stres işitmeyi etkileyebilir mi?

Bu sorunun cevabı evet çünkü vücudumuz sürekli devam eden stres altında, stres akut veya travmatik olduğunda vücudumuz normale dönerken net sinyal alamaz. Bu da kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet ve diğer hastalıklara yol açar. Bu hastalıklarda işitmenizi etkiler.

Stres, hipertansiyon ve işitme kaybı

Dolaşım sistemini etkileyen her şey (kalp hastalıkları, diyabet, sigara içilmesi) işitme üzerinde negatif etkendir. Bu durumdaki temel etken iç kulaktaki sensor duyu hücrelerinin, beynin tanımlanabilir sesleri yorumlaması için dış kulaktan iletilen sesleri alıp, elektrik uyaranına çevirmesinde düzgün çalışan bir dolaşım sistemine ihtiyaç duymasıdır.

İç kulağımızdaki her tüylü hücrenin (sensör duyu) hücrenin sorumlu olduğu frekans aralığı farklıdır bu yüzden bu hücreler hasar gördüğünde veya öldüğünde iletim yetenekleri  de etkilenmektedir. Bu hücrelerin tahribatıyla sensörinöral işitme kaybı ortaya çıkmaktadır.

Stres ve Tinnitus?

Dolaşım sistemindeki zayıflık aynı zamanda şikayetçilerin  kulaklarında  kalp atışıyla beliren, kulaklarında ritmik atım sesleri olarak da tanımladıkları pulsatil tinnitusa neden olmaktadır. Pulsatil tinnitusun altında yatan neden stresin sebep olduğu yüksek kan basıncıdır. Bu şekilde olan tinnituslar da medikal tedavi uygulanmalıdır.

Ayrıca stres ani tinnitus tetikleyebilir veya normal zamandaki alışma sürecinizi zorlaştırabilir. Stres yönetimi tinnitusda önem bir yer teşkil etmektedir.

Stresle nasıl baş edebiliriz?

Çoğu vakada sensörinöral işitme kaybı geri kazanılabilir olmasa da yaşamımızdaki stresi azaltarak zayıf dolaşım sistemine bağlı olan işitmemizi koruyabiliriz. İşte size stresinizi azaltabilecek 5 yöntem:

  1. Mola verin: 20 dakika bile stresten uzak durmak sizi bunalmışlık hissinden uzaklaştırabilir.
  2. Egzersiz: Günde 20 dakika egzersiz yapmak hem vücudunuza hem zihninize iyi gelir.
  3. Gülümseyin ve Kahkaha atın: Yüzdeki bu kaslar hareketlendiğinde beynimize mutluluk sinyali iletilir ve gerginliğimizi alır.
  4. Sosyal destek alın: Sizi anlayabilecek ve size pozitif enerji veren kişilerle konuşun.
  5. Meditasyon: Egzersiz gibi meditasyon yapmakta vücudunuza ve zihninize rahatlık verir ve odaklanmanıza yardımcı olur.

Kaynak: https://www.healthyhearing.com/report/52859-How-high-stress-can-lead-to-hearing-loss

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
5
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık