Dil ve Konuşma

Erken Müdahale-Daha İyi Dil Becerisi

erken mudahele
Erken Müdahale-Daha İyi Dil Becerisi

Erken Müdahale-Daha İyi Dil Becerisi

Reuters Health’ın Pediatrics’de yayınlanan bir makale üzerine bildirisinde, kalıcı işitme kayıplı çocuklarda erken yaşta işitme cihazı ve koklear implant uygulamasının dil becerilerine katkısı olabileceğini göstermiştir.

Australian Hearing Ulusal Akustik Laboratuvarları ve HEARİng Cooperative Araştırma Merkezinden araştırmacılar, çocukluk çağında farklı zamanlarda benzer müdahaleler alan kalıcı işitme kaybıyla doğan 350 çocuğun 5 yaşından itibaren dil becerilerine ilişkin verileri incelemişler. Bunun yanında 120 çocuktan oluşan bir kontrol grubu da dahil edilmiştir.

Melbourneda ki Ulusal Akustik Laboratuvarından çalışmanın başyazarı Teresa Ching“Konuşma ve Dilde ki işitsel ipuçları dil öğreniminde temel oluşturuyor” diyor. “Normal işiten bireylerde olmayan seslere erişimden mahrumiyet süresi ne kadar kısaysa, işitme kaybı olan çocuğun normal işiten akranlarıyla eşit olan bir dil becerisi geliştirmesi olasılığı o kadar yüksektir.”

Bulgular erken müdahalenin dil gelişimine etkisinin işitme kaybı arttıkça arttığını göstermektedir. İşitsel rehabilitasyona 24 aylık iken başlandığında, 3 aylıkken başlanılanlara kıyasla daha zayıf dil gelişim etkisi göstermektedir. İlginç bir şekilde, 70-dB HL lik kayıptaki kazancın, 50-dB HL ye göre daha etkin olduğu görülmektedir.

Kaynak: https://www.audiology-worldnews.com/research/2408-early-intervention-associated-with-better-language-skills

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
1
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık