Teknik

Elektrookülogramlı Saf Ses Odyometri

ElektrookülogramlıSafSesOdyometri
Saf Ses Odyometride Yeni Metot : Elektrookülogramlı Saf Ses Odyometri

Saf Ses Odyometride Yeni Metot : Elektrookülogramlı Saf Ses Odyometri

Elektrookülogramlı Saf Ses Odyometri: Hareket halindeki saf ses uyaranlara doğru göz bebeklerinin istemsiz hareketinin Elektrookülogram(EOG) ile kaydedilerek analiz edilmesi sonucu saf ses işitme eşiklerinin tespit edilmesi esasına dayanır.

Bir bireyin işitme kaybının hatasız ve zamanında değerlendirilmesi, işitsel rehabilitasyon ve ilaç tedavileri dahil kişiye özgü tedavi stratejilerinin belirlenmesinde önemli rol oynar. Maalesef ki,  günümüzde mevcut işitme değerlendirme sistemleri, işitme eşiği düzeyini belirlemede hataya sebep olabilecek bazı dezavantajlara sahiptir. İşitme eşiklerinin, bireyin davranışsal  tepkisine göre belirlenmesi bu dezavantajların başında gelir. Geleneksel Saf Ses Odyometri sistemi,  klinisyenin hatalarına veya hasta rolü yapanların manipülasyonuna açık ve yeterince olgun olmayan çocuklar için ise uygunsuzdur.

Daha önce belirtildiği gibi işitme uzmanlarının  bireye özgü tedavi yöntemlerini belirlerken,  güvenilir olmayan işitme değerlendirme sonuçlarını kullanmaları etkisiz tedavi sonuçlarına yol açabilir. Bu potansiyel dezavantajları önlemek için,   geleneksel metotların avantajlarını korurken aktif hasta katılımını ve kooperasyonunu gerektirmeyen objektif ölçüm araçlarının geliştirilmesi büyük bir gerekliliktir.

Alışılmışın dışında öne sürülen bu işitme değerlendirme metodu elektrookülogramların niceliksel analizine dayanmasından dolayı  objektif ve geliştirilebilir potansiyele sahiptir.  Elektrookülogramlı saf ses odyometri metodu hastaların gönüllü cevaplarına, özellikle de küçük ve belirsiz sesleri işitip işitmediklerini belirtmelerine ihtiyaç duymaz.

ÖLÇÜM YÖNTEMİ

Katılımcıların gözlerini kapatmaları ,  belirli aralıklarla ardışık verilen farklı frekans ve şiddetlerin kombinasyonu olan  hareket halindeki saf ses uyaranlara odaklanmaları istenir. Modüle edilmiş  saf ses uyaranlar, yatay  eksende 360 derece hareket edebilen hoparlör ile katılımcıya  sunulur.

Uzaysal Hareketli Saf Ses Uyaran

Uzaysal Hareketli Saf Ses Uyaran

Göz bebekleri, hareket halindeki ses uyaranlarına karşı  işitsel okülojirik refleksin sonucu olarak istemsizse rotasyonel bir hareket sergilemektedirler. Göz çevresine yerleştirilmiş elektrotlar ile göz bebeklerinin hareketleri sonucu kaslarda  meydana gelen elektriksel enerji kayıt altına alınır. Kayıt altına alınan dalga formları işitilebilir ve işitilemeyen durumlar olarak farklı iki kategori altında sınıflandırılır. Her bir katılımcı için işitilebilir veya işitilemeyen durumlardaki yatay EOG dalga formları elektrookülogram sinyal işlemleme ile averajlanarak karşılaştırılır. Başlangıç  niteliğindeki deney sonuçları , bütün sağlıklı katılımcılarda işitilebilir durumlardaki EOG amplitüdlerinde, işitilemeyen durumlara göre anlamlı fark olduğunu göstermiştir.

SONUÇ OLARAK:

Saf ses odyometrideki bu yeni metot, bireyin aktif katılımına gerek duymayan,  işitsel yeteneğin  objektif  değerlendirilmesini sağlayan bir potansiyele sahiptir. İşitilebilir veya işitilemeyen tüm durumlarda istatistiksel olarak EOG amplitüdlerinde anlamlı bir fark gözlenmesi , bir kişinin hareket eden ses uyaranlarını gerçekten duyup duymadığını tespit etmek için ümit verici bir özellik olabileceğini göstermiştir. Tüm bu sonuçlar,  EOG-tabanlı odyometri yönteminin işitme kaybını değerlendirmek için yeni bir araç olarak kullanılma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

İşitilemeyen ve İşitilebilir EOG Amplitüdleri

                                              İşitilemeyen ve İşitilebilir EOG Amplitüdleri

Kaynak: https://www.mdpi.com/1424-8220/18/11/3651

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
12
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık