Toplum

Elektriksel Uyarımlar ile Beyni Uyarmak Hafızayı Güçlendiriyor!

beyin
Elektriksel Uyarımlar ile Beyni Uyarmak Hafızayı Güçlendiriyor!

Elektriksel uyarımlar ile beyni uyarmak hafızayı güçlendiriyor!

Mayo Kliniği araştırmacıları Brain dergisinde, düşük şiddetli elektriksel uyarımlar ile beyini uyarma beyindeki spesifik alanların kısa süreli sözel zekayı geliştirebileceğine dair bulguları sunmuştur.

Araştırmacılar kelime geri çağırmanın, beynin lateral temporal korteksinin stimülasyonlar ile uyarıldığında geliştiğini buldu. Hastalar düşük amplitudlu uyarımların beyine iletimi olduğunda öncekine göre daha fazla kelime hatırlamıştır. Hastalardan birisi bu yöntem ile zihnindeki kelimeyi hatırlamanın ve resmetmenin daha kolay olduğunu bildirmiştir.

Başyazarlardan Dr. Michal Kucewicz “Araştırmanın en heyecanlı yönlerinden biriside dil bilgisi hafızamızın, beynin keşfedilmemiş alanlarının direkt olarak uyarılmasıyla gelişebilir,” diyor.

Beyin hastalıklarından yaygın olan hafıza bozuklukları masraflı bir problemdir. Çoğu vakada ilaç ve davranışsal terapilerin etkiliği sınırlı olmaktadır. Makalenin baş yazarlarından Dr. Worrell ise “Beynin elektriksel stimulasyonu nörolojik ve psikiyatrik hastalıklarda potansiyel bir terapi olarak çıksa da, hafızayı etkilediği çok az biliniyor,” diyor.

Mayo araştırmacıları Pensilyanya Üniversitesinden Dr. Michael Kahana tarafından yürütülen çok merkezli çalışmanın bir parçasıdır. Bu işbirliği yedi akademik tıp merkezi içeriyor.

Dr. Berry “Bu projede sonraki adım olarak beynin belirlenen bölgeleri açısından en iyi elektriksel akımın nasıl uygulanacağını, zaman ve parametre stimulasyonlarını tanımlama,” olarak bildiriyor.

hafıza

Hastalar düşük amplitudlu uyarımların beyine iletimi olduğunda öncekine göre daha fazla kelime hatırlamıştır.

Bu makalede Dr. Kucewicz, Dr.Berry ve arkadaşları çalışmalarındaki bilinçli olarak geri çağrılabilen gerçekler ve olayları destekleyici hafıza olarak bilinen beynin dört alanına odaklanmışlardır.

Hafıza testi nöbet yeri tespiti için cerrahiye yönelik değerlendirilen hastalar ile yapıldı. Hastalar hafızalarının incelenmesini, beyinlerinde implant elektrotlarının kullanılmasını cerrahi değerlendirme için kabul etmişlerdir. Epilepsi hastalarında, hafıza fonksiyonunu oluşturan beyin alanlarının epilepsi tarafından etkilendiğinden dolayı hafıza problemleri görülmesi yaygındır. Çalışmada, hastalara kelimeleri bilgisayar ekranındaki listeden teker teker okuyacak şekilde talimat verilmiştir. Bu zaman sürecinin bir kısmında elektriksel stimülasyon verilmiştir. Sonrasında ise hastalar kelimeleri herhangi bir sıradan bağımsız hatırlamaya çalışmıştır.

Sonuç Olarak

22 hasta arasında, araştırmacılar dört hastada lateral temporal korteksin stimule edilmesiyle artmış hafıza performansı bulmuştur. Ancak diğer beyin bölgeleri stimule edildiğinde böyle bir durum gözlenmemiştir.

Mayo Klinikten Van Gompel “Bu bulgular hafıza ve biliş hasarlarının tedavisinde yeni stimulasyon cihazlarına yönlendirebilir,” diyor.

Yazarlar ağrı ve nöbet ilaçlarının hasta performanslarını etkileyebileceğini, hastane koşullarının hastanın uyku ve uyanıklık döngülerini bozabileceğini ve epilepsinin hafızayı etkilediğini belirtiyor.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180129134354.htm

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
3
1 Yorum

1 Yorum

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık