Sağlık

Diyabet ve Beslenme

diyabet ve beslenme
Diyabet ve Beslenme

Diyabet ve Beslenme

-Dünya Sağlık Örgütü(WHO)’ne göre diyabet halen dünyanın en hızlı büyüyen kronik hastalıklarından biri olmaya devam ediyor.

-Araştırmalar sağlıklı yaşam ve uygun diyetin, diyabet riskini önlemede ve teşhis edilmiş olan diyabeti kontrol etmede çok önemli bir etken olduğunu belirtiyor.

-Temel besin maddelerinden olan Yulaf kaynaklı Beta Glukan, E vitamini, temel yağlar ve domates konsantresi; diyabetlileri ve hastalığa meyilli bireylerde, genel sağlığını destekleyici yeni besin maddeleri yapımında, içeceklerde ve  besin takviyesi olarak kullanılabilir.

♦Neden endişelenmeliyiz?

İki kişiden birinde teşhis edilmemiş diyabet bulunmaktadır, dünya geneli yaklaşık 212 milyon.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO)’ne göre diyabet halen dünyanın en hızlı büyüyen kronik hastalıklarından biri olmaya devam ediyor. WHO’nun belirttiğine göre diyabetin küresel yayınımı 1980’den beri iki katına çıktı ve yetişkin populasyonunun yüzde 8.5’den fazlasında yayılıma devam ediyor. Dahası, 2030 yılında 552 milyon diyabetli insanın olacağı tahmin ediliyor.

Genel sağlık sorunlarına bakıldığında diyabetin kalp rahatsızlıkları, inme, körlük, böbrek yetmezliğine ve alt ekstremite amputasyonuna sebep olduğu görülüyor. Devam eden yüksek kan şekeri kalbi etkileyen ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor, bu sebeple kan şekeri seviyesini, kan basıncını ve kolesterolü normal seviyesine yakın tutmak diyabetin riskini geciktirmeye veya engellemeye yardım edebilir.

Küresel epidemik oranlara ulaşan kardiyovasküler hastalıklarda(KVH) -küresel sonuçlara göre yıllık %31 KVH’den kaynaklanıyor- diyabetliler ve diyabet adayları kalp sağlıklarını korumaları için özel önlemler almaları gerekiyor.

Şuan KVH ve Tip 1 diyabetin tedavisi bilinmemesine karşın, Tip 2 diyabetle görülen vakaların %80’i sağlıklı yaşama uyum sağlama, günlük fiziksel aktivite ve uygun diyet ve beslenme ile önlenebilir.

Beslenmenin Rolü

Diyabetliler ve diyabet adayları için erken teşhis ve uygun beslenme olumlu sağlık sonuçları , özellikle de kalp sağlığı için en iyi yöntemdir. Reçeteli ilaca bağlı olmayan bireylerdeki faktörler göze alındığında beslenmenin önemli bir yeri vardır. Amerika Birleşik Devletlerinde kronik hastalık ilaçlarının %50’si reçete ile alınmıyor – ölümcül sonuçlara neden olmasa da tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Bu bilgiler ışığında, kişiselleştirilmiş uygun beslenme ile kronik hastalıkla başa çıkmak hem endüstri hem de kullanıcılar için daha uygun bir durum oluşturuyor.

Konu diyabetiklerin beslenmesini iyileştirmeye geldiğinde, değerlendirilmesi gereken birkaç besin maddesi yer alıyor. Bu anahtar besinler ile yeni yemekler, içecekler ve besin maddeleri üretmek kullanıcılara büyük faydalar sağlamakla kalmıyor, ayrıca işletmelerin kişiselleştirilmiş beslenme trendlerini artırmayı garanti ediyor.

Balık ve Yulaf

Daha spesifik olmak gerekirse, araştırmalar gösteriyor ki omega-3 yağ asiti alımı, diyabetlilerin özellikle meyilli olduğu kardiyovasküler hastalıklar ve görme bozukluğu durumlarında fayda sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 2012 yılında Avrupa Komisyonu, Madde 13.1 sağlık beyanındaki günlük 250 mg EPA ve DHA alımının kalbin normal fonksiyonunu sürdürmesine katkı sağladığını onayladı.  Meg-3®, life’s™OMEGA, lifes’DHA® gibi vejeteryan kaynaklı omega-3 yağ asitleri ve omega-3 bakımından zengin olan balık yağı gibi besinleri diyete eklemek özellikle diyabetliler ve diğer kardiyovasküler hastalığa yakın olanlar için uygun bir seçenektir.

Omega-3 yağ asiti ile beslenme diyabetliler için tek gerekli beslenme kaynağı değildir. Yulaf beta glukan kolestrolü düşüren ve kan şekerini kontrolünde  klinik olarak kanıtlanmış etkili bir besindir. Doğal yulaf liflerinin zararlı LDL kolesterolünü ve bağlantılı kalp hastalıkları riskini düşürdüğü Avrupa Komisyonu (EC) ve Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu (FDA) tarafından onaylanmıştır. Birçok klinik araştırma göstermiştir ki günlük alınan 3 gram beta-glucan kalp hastalıkları riskini %20 azaltabiliyor.

Vitamin E

Diyabetlilerde kardiyovasküler hastalıkların risk kontrolüne geldiğimizde vitamin E de gözden kaçan besinlerden. Artmış vitamin E tüketimi oksidatif strese ve iltihap oluşmasına karşı  hücreleri hasardan koruyarak yardımcı olur, yağ asitlerinin oksidatif hasarını sınırlar ve damar sertliğini azaltır. Bundan dolayı, vitamin E’yi diyabet ve kalp dostu olan yiyeceklere, içeceklere ve destek gıdalarına eklemek kullanıcılara diyetlerini doğal yollar ile geliştirmede iyi bir alternatif oluşturuyor.

Domates Salçası

Fruitflow (domates tohumlarını içeren içecek)’da olduğu gibi, suyla çözülebilir domates salçası sağlıklı kan akışına katkı sağlamakla birlikte kan basıncı üzerinde faydalı etkisi olabiliyor. Fruitflow fark edilmeyecek bir şekilde çorbalara, hamur soslarına, bazı içeceklere ve daha da fazlası diyabetliler için ve KVH’a yatkın olanlara her zamanki yemek menülerine yeni bir tat katmada bir seçenek olabilir.

Bu bilgilere bakılarak dünyada diyabetliler için gıda, içecek ve destek besinlerinde yeni düzenlemeler ile farkındalık çalışmaları yapılabilir. Unutmamalıyız ki beslenme diyabetliler veya kronik hastalığı olan kişileri ilgilendirdiği kadar normal bireyler içinde önemlidir.

Kaynak: https://www.dsm.com/markets/human-nutrition/en/talking-nutrition/world-diabetes-day.html?utm_source=Social&utm_medium=Facebook&utm_campaign=world-diabetes-day&utm_term=relevant-followers&utm_content=nutrition-and-diabetes

 

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
5
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık