Sağlık

Denge Egzersizlerinin MS Hastalarına Yardımı Dokunabilir

denge
Denge Egzersizlerinin MS Hastalarına Yardımı Dokunabilir

Denge Egzersizlerinin MS Hastalarına Yardımı Dokunabilir

Yeni yapılan bir çalışmaya göre; Denge ve göz egzersizlerini içeren özel programların Multiple Skleroz (MS) hastalarında denge problemlerine ve yorgunluğa yardımcı olabilceği görülmüştür. (January 31, 2018, online issue of Neurology®, the medical journal of the American Academy of Neurology).

MS hastalarında yaygın görülen denge problemleri ve yorgunluk, günlük işlerinde çalışmalarını ve katılımcı olmalarını etkileyen; düşmelere ve sınırlı harekete neden olmaktadır. MS hastalarında ayrıca bulunabilen göz problemleri; daha ileri denge sorunlarına sebep olan, uygun olmayan hareket düzenlemesine neden olmaktadır.

Çalışmanın yazarı Aurorada ki Colorado Tıp Fakültesinden Jeffrey R. Hebert, PT,PhD, “Çoğu denge geliştirmeye yönelik rehabilitasyon programında genel olarak spesifik problemleri olan MS hastalarına değilde, gerdirme egzersizleri ve denge egzersizlerine odaklanılmıştır,” diyor. Ayrıca denge ve göz hareketi egzersizleri sırasında birden fazla farklı duyu bilgilerinin işlenmesinin, hastaların denge ve yorgunluk problemlerini azaltabileceği görmek istediklerini belirtiyor.

yorgunluk

Çalışmaya  asistana ihtiyacı olmadan ve herhangi bir desteği kullanmadan 100 metre yürüyebilen 88 MS hastası katılmıştır. Katılımcılarda denge, yorgunluk, baş dönmesi ve diğer faktörler değerlendirilmiştir. Katılımcıların yarısı haftada bir talimatlar alarak, 6 hafta boyunca gözetim altında evlerinde egzersizleri uygulamış; sonraki 8 hafta, haftada bir gözetim altında egzersiz seansına alınmış ve evde egzersiz uygulamışlardır. Kontrol grubu da program için bekletildiğine dair bilgilendirilmiştir. Tüm katılımcılar 6 hafta sonunda ve program sonunda test edilmiştir.

Egzersizler baş hareket etmeksizin gözlerin açık ve kapalı olduğu durumlarda, farklı yüzeylerde normal pozisyon ve yürürken ki dengeyi sağlamayı içermektedir. (Göz hareket egzersizleri görsel stabilitenin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.)

Altı hafta sonunda, egzersizi tamamlayan kişilerin dengelerinde kontrol grubuyla karşılaştırıldığında gelişim gözlenmiştir. Sağlıklı, denge problemi olmayan insanların 100 üzerinden 90 veya üstü aldığı bilgisayar tabanlı denge testinde, egzersizi tamamlayan kişilerin başlangıçta ortalama 63 olan skorları altı hafta sonunda 73 olmuş, kontrol grubunda ise başlangıçta 62 olan skor 66 olmuştur.

Egzersiz yapan kişilerin kontrol grubuyla karşılaştırıldığında ayrıca yorgunluk ve sersemlik bakımındanda gelişme gösterdiği görülmüştür.

Hebert gelecekteki çalışmaların, gelişmeler sürdürülebilir olabilirse tanımlanması ve direkt olarak diğer denge eğitimi programları ile karşılaştırılabilir olması gerektiğini belirtmektedir.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/02/180202112725.htm

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
6
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık