Sağlık

1.1 Milyar Y Kuşağı İnsan Demans İle Bağlantılı Risk Altında!

Demans-İsitme Kaybi
1.1 Milyar Y Kuşağı İnsan Demans İle Bağlantılı Risk Altında!

1.1 Milyar Y Kuşağı İnsan Demansa Bağlı Risk Altında!

İşitme kaybını düşündüğünüzde aklınıza muhtemelen yaşlılık geliyor. Fakat araştırmalara göre 40 yaşın altındaki insanların bile endişelenmesi gerekiyor: Dünya Sağlık Örgütü (WHO) “kişisel dinleme cihazlarının yaygın kullanımı” ile bağlantılı olarak 1.1 milyar Y kuşağı insanın işitme kaybı riski altında olduğunu tahmin ediyor. Çalışmalar gösteriyor ki  12-35 yaşları arası genç yetişkinlerin yaklaşık %50’si ses seviyesini tehlikeli olabilen yüksek desibellere kadar açıyor.

Çoğu insan kulaklarıyla ilgili endişe duymuyor fakat Hastalık Kontrol ve Engelleme Merkezine göre, 20-69 yaş arası 40 milyon Amerikalının gündelik gürültüden kaynaklanan işitme hasarı var. Araştırmacılar Amerika’daki gençlerde %17 oranında gürültüye bağlı işitme kaybının izleri olduğunu tahmin ediyor.

Daha da kötüsü, işitme kaybı demans ile bağlantılı olabilir. GN Hearing’den PhD, odyoloji şefi Laurel Christensen “Şuan araştırma işitme kaybı ve demans arasında ilişki olduğunu gösteriyor -demans tanısı almış bireylerde işitme kaybının sık görüldüğünü ve işitme kaybının ne kadar şiddetliyse demansında o kadar ileri düzeyde olduğunu belirtiyor.” Altında yatan sebebin tam anlamıyla bilinmemesine rağmen işitme kaybı ve demansın ilişkili olduğunu birinin işitme hassasiyetini moniterize etmeyi garanti edecek verinin olduğunu belirtiyor. Christensen ayrıca, ilk olarak kaybın önlenmesini ve uygun işitme cihazlarının araştırılmasını vurguluyor.

Bazı uzmanlar demansın sıklıkla işitme kaybına eşlik eden sosyal izolasyon sorunlarından kaynaklandığını varsayıyor: Etkileşimden kaçınma, insanların ne söylediklerini duyamamak, beyninizin  zihinsel olarak daha az uyarılması anlamına gelebilir ki bu demansa kapıları açar.

Kulaklarınızı kontrol ettirmeniz gerektiğini nasıl bileceksiniz?

Sıklıkla arkadaşlarınıza söylediklerini tekrar etmesini istiyorsanız, sürekli televizyonun sesini artırıyorsanız bunlar birer işarettir. “ Silah atışı veya rock konserleri gibi yüksek sese maruziyet kalıcı işitme kaybına sebep olabilir.” diyor Christensen açıklamasında. “ Malesef  şimdiki MP3 ve diğer dijital ses çalarların gelişiminden beri dinleyiciler günden güne, kendi rock konserlerini kulaklarında yaşayabiliyorlar. Dinleyiciler  kulaklarının tamamen dinlenmesine veya toparlanmasına izin vermiyor bu da geçici olabilecek işitme kaybını kalıcı olmaya çevirebiliyor.” diyerek uyarıyor.

  • Eğer işitme taraması testi herhangi bir kayıp gösteriyorsa bunu ciddiye almak önemlidir. “İşitme sinirini ateşleme ve beyin nöronlarının sesler ile uyarılarak çalışmasını sağlamak önemlidir,” diyor Christensen. “Ek olarak, iyi duymak daha kaliteli bir hayat sağlayan sosyal ilişkilerin  daha fazla zevkli olmasına yardımcı olur.

Sonuç Olarak;

İşitmeyi korumanızın en iyi yolu, sağlıklı yaşamı sürdürme ve gerektiğinde kulak koruyucunuzu takmanızdır. Konserlere, poligonlarda ve motor yarış alanlarında kulak koruyucularınızı takmanızı tavsiye ediyoruz. Kulaklıklarınız ile müzik dinliyorken, yakınlarınıza sorduğunuzda size bir adım uzaktan dinlediğiniz müziği duyduklarını söylüyorlarsa, yüksek sesle dinliyorsunuz demektir!

Kaynak: https://www.rd.com/health/wellness/billion-millennials-at-risk-for-condition-linked-to-dementia/

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
2
2 Yorumlar

2 Comments

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık