Sağlık

Bilişsel Rezerv nedir?

Bilişsel rezerv, bilişsel sağlığın anlaşılmasında önemli bir kavramdır. Bilişsel rezervi beyninizin bir işi bitirmek için doğaçlama yapması veya bulduğu alternatif yollar olarak düşünülebilirsiniz. Beynimiz çalışma şeklini değiştirerek ve bunlara yeni kaynaklar ekleyerek değişikliklerle baş eder, aynı güçlü bir arabanın vites değiştirmesi ve engele takılmadan ilerlemesi gibi. Bilişsel rezerv, beynimizin yaşamımız boyunca eğitimi ve merakıyla gelişen ve hatalarla baş etmesinde rol oynayan bir durumdur.

Bilişsel rezerv kavramı; 1980’lerin sonlarında araştırmacılar tarafından belirgin demans semptomları olmayan kişileri tanımladıklarında ortaya çıktı bunun yanında ilerlemiş Alzheimer hastalığı bulunan bireylerin otopsilerinde beyin değişimleri buldu. Bireyler hayatta iken normal fonksiyonlarında devam etti ve hasarı karşılayacak kadar bilişsel rezervleri bulunduğundan hastalığa dair semptom göstermediler.

80lerden itibaren araştırmacılar iyi bilişsel rezervi olan kişilerin dejeneratif beyin değişiklikleri ile ilişkili demans veya Parkinson, Multiple Skleroz ve inme gibi hastalık semptomlarını daha iyi bertaraf ettiğini ortaya çıkardı. Güçlü bilişsel rezerv uzun süreçte; stres, ameliyat, yada zehirlenme gibi beklenmedik olaylara maruz kaldığımızda daha da etkili rol oynamaktadır. Araba kullanırken vites değiştirmek gibi beyninize ekstra efor sarf ettiren durumlar gibi.

Kaynak: https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/what-is-cognitive-reserve

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık