Tinnitus

Beynin Kulak Çınlamasını Görmezden Gelmesini Sağlayan Ses Terapisi

tinnitus
Beynin Kulak Çınlamasını Görmezden Gelmesini Sağlayan Ses Terapisi

Beynin Kulak Çınlamasını Görmezden Gelmesini Sağlayan Ses Terapisi

Reuters Healtın bildirisinde yeni bir araştırmanın bulgularına göre uykudayken kulağa takılı ses yayan bir cihazın tinnitusu (kulak çınlaması) görmezden gelmesi için beyni eğitebilir.

Araştırma ekibi tinnitusu olan; kulağına cihaz takılarak uyuyan bireylerde, baş üstü ses üreten cihazları kullananlara göre tinnitusa bağlı daha az rahatsızlık dile getirmişlerdir.

Tinnitus için ses terapisinin nasıl kullanılabileceği ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmıştır. Çünkü, rahatsız olan hastalarda fantom tinnitus gürültüsü stresi azaltabileceği ve stres yapan şiddetli ses seviyelerine olan dikkatin kısır döngüsünü engelleyebileceği bulunmuştur. Bununla birlikte sonuçlar bir çalışmadan diğerine değişkenlik göstermektedir.

Çalışmada, tinnitusu olan 60 kişi rastgele bir şekilde uyku sırasında üç terapi cihazından birine olacak şeklinde ayrılmış: tipik tinnitus sesleriyle eşleşen sesler çıkaran özelleştirilmiş bir kulak içi cihaz, hastaların önceden ayarlanmış sesleri seçmesine izin veren bir kulak içi cihaz ve baş üstü ses çıkaran bir cihaz.

Tedaviden 3 ay sonra, üç hasta grubundaki tüm bireyler  tinnituslarından daha az rahatsız olduklarını bildirmiştir. Ancak özelleştirilmiş kulak-içi cihaz kullanan bireyler, diğer iki gruba göre duyulan tinnitusdaki azalmanın daha fazla olduğunu bildirmişlerdir. VA Portland Health Care System’de araştırmacı olan çalışmanın yürütücüsü Sarah Theodoroff “Uyurken bu sesleri dinlemek, beynin tinnitusu görmezden gelmesini sağlayacağını,” söylüyor.

Kaynak: https://www.audiology-worldnews.com/research/2740-sound-therapy-used-to-train-the-brain-to-ignore-tinnitus

 

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
1
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık