Sağlık

Ani İşitme Kaybı ve Anksiyete, Depresyon Arasındaki İlişki

depresyon, anksiyete
Ani İşitme Kaybı ve Anksiyete, Depresyon Arasındaki İlişki

Ani İşitme Kaybı ve Anksiyete, Depresyon Arasındaki İlişki

Ani işitme kaybı üç gün veya daha az bir süre içerisinde ortaya çıkan, sıralı üç frekansta en az 30 dB sensörinoral işitme kaybıyla karakterize olmuş, katastrofik bir medikal durumdur. Taiwanese epidemiyolojik verilerine göre ani işitme kaybı, yıllık ortaya çıkma oranlarına göre her  100.000 kişide erkeklerde 8.85 kadınlarda 7.79 oranında görülmektedir

Ani gelişen işitme kaybının bazı hastalardaki etkileri azaltılabilir veya tamamen tedavi edilebilse de, işitme problemleri neredeyse %60’ını veya fazlasında etkisini sürdürmektedir. Ani gelişen sensörinöral işitme kaybının kendiliğinden düzelme ihtimali yüksek olsa da bazı hastalarda bu durum kısmen ve kalıcı olabiliyor.

İşitmedeki dramatik değişim ilişkili olduğu kişinin iletişimindeki etkisine ve yaşam kalitesinin bütünlüğüne bakıldığında, ani işitme kaybının belirgin stres kaynağı olduğu, hatta hayatını değiştirdiği görülmektedir.

Depresyon, Anksiyete ve İşitme Kaybı

Koreli KBB uzmanları tarafından 31 Mayısta JAMA-Otolaryngology de yayınlanan çalışmada, ani gelişen işitme kaybı ve duygusal bozukluklar (anksiyete, bi-polar bozukluklar veya depresyon gibi) arasındaki ilişki incelenmiştir.

Korean National Health Insurance Service Database (Kore Ulusal Sağlık Sİgorta Servisi Veritabanı) kullanılarak araştırmacılar ani idiyopatik sensörinöral işitme kaybı tanısı alan yaklaşık 1500 hastayı 11 yıldan fazla süre incelemiş. Hallym Üniversitesi Tıp Kolejinden  Jong-Yeup Kim ve arkadaşları ani işitme kayıplı yetişkinlerde duygusal bozukluk gelişme riskine bakmışlar.

  • Sonuçlarda belirtilene göre; depresyon ve anksiyete gibi duygusal bozukluk gelişme insidansı yılda her 1000 kişi için normal işitenler de 9.1, ani işitme kayıplılar da 14.3 olarak görülmüştür.

Çalışmada ayrıca ani idiyopatik sensörinöral işitme kaybı tanısı olan hastalarda, duygusal bozukluk gelişme olasılığının kadınlarda ve 45 yaşın üzerindeki bireylerde daha fazla olduğu görülmüştür.

Bulgular Bakım İçin Multidisipliner Yaklaşımın Gerekliliğini Vurguluyor

Çalışmanın bulguları özellikle işitme ile ilgili çalışanlarla ilişkilidir: Sadece ani işitme kayıplı kişiler yalnızca KBB uzmanlarına yönlendirilmemeli, bu hastalarda duygusal bozukluk gelişme durumları olabilceğinden ayrıca klinik psikologlar veya psikiyatristler tarafından da izlenmelidir.

Kaynak: http://hearinghealthmatters.org/hearingnewswatch/2018/link-sudden-hearing-loss-anxiety-depression/

Beğendim
Beğendim Bayıldım Haha Süper Üzüldüm Kızdım
2
Yorum yapmak için tıklayın

Mesaj bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Yukarı Çık